معرفی و نحوه نگهداری از گیاهان رونده(پارت اول)
492 بازدیدجمعه 22 فوریه 2019aziziمقالات آموزشی

یاهان رونده و پیچک‌ها، گیاهانی هستند که ازنظر رشد طولی در نقطه‌ای ایدئال قرارگرفته و به‌سرعت ارتفاع می‌گیرند. این نوع از گیاهان را اگر توسط نخ و یا هدایت‌کننده‌ها سروسامان دهید، به‌خوبی پس از مدت‌زمانی کوتاه شاهد آن خواهید بود که گیاه زیبا و ظریفتان کل دیوار کنارش را پرکرده و با دستانی ظریف در تلاش است برای رسیدن به نقاط بالاتر برسند.

گیاه بالارونده پاپیتال English Ivy

معرفی و نحوه نگهداری از گیاهان رونده

پاپیتال یک گیاه ارزان‌قیمت با برگ‌های سبز و ابلق بوده و برای رشد به نور کامل و غیرمستقیم نیاز دارد. البته لازم است بدانید برگ‌های ابلق این گیاه به نور بیشتری نسبت به برگ‌های سبز نیاز دارند. بهترین دما برای این گیاه در زمستان ۸ درجه و در تابستان ۱۸ درجه سانتی‌گراد بوده و درزمانی که هوا گرم‌تر از حد معمول است باید غبار پاشی انجام شود. پاپیتال در تابستان ۲ بار در هفته آبیاری با غبار پاشی هرروزه نیاز داشته و در زمستان‌ها این آبیاری به‌یک‌بار در هفته محدود خواهد شد. خاک موردنیاز گیاه کمپوست لیمونی و پیت بوده و کود دهی محلول در آب هر ۲ هفته یک‌بار برای تغذیه مناسب گیاه لازم است. لازم است بدانید برای تکثیر پاپیتال زیبایتان می‌توانید از قلمه ساقه در بهار و تابستان استفاده کنید.

گیاه بالارونده پوتوس Pothos

معرفی و نحوه نگهداری از گیاهان رونده

پوتوس نیز از گیاهان ارزان‌قیمت بوده که به‌سادگی می‌توانید آن را تهیه کنید. این گیاه سبز تا ابلق دارای برگ‌هایی با لکه‌های زردرنگ بوده و از دسته گیاهان کم‌توقع با مقاومت در برابر رطوبت کم است. پوتوس در طول روز نیاز به نیم‌سایه و نوری غیرمستقیم داشته که برگ‌های ابلق آن به نور بیشتری نیازمند هستند. دمای موردنیاز این گیاه در زمستان ۱۶ درجه و تابستان ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. پوتوس در تابستان‌ها نیاز به آبیاری هر ۴ روز یک‌بار داشته و باید توجه کرد که خاک گلدان مابین دو آبیاری خشک‌شده باشد.

برای غبار پاشی و حفظ رطوبت گیاه نیز بهتر است هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار غبار پاشی انجام شود. برای تغذیه بهتر گیاه بهتر است کود دهی محلول در آب هرماه طبق دستور و نصف میزان توصیه‌شده انجام شود و از خاک سبک و لیمونی برای گلدان بهره گرفته شود. پوتوس نیز همچون بسیاری از گیاهان سبز دیگر توسط قلمه‌ای از ساقه در اواخر بهار تا اواسط تابستان تکثیر می‌یابد.

گیاه بالارونده موچسب Chestnut Vine

معرفی و نحوه نگهداری از گیاهان رونده

گیاه موچسب دارای ظاهری با ساقه‌های فنر مانند زیبایی است که در تابستان به نیم‌سایه و در زمستان به نور کامل نیاز دارد. این گیاه اگر بیش‌ازاندازه آبیاری شود، ریشه‌هایش دچار پوسیدگی شده و نابودی گیاه را در بر خواهد داشت، ازاین‌رو بهتر است تابستان ۲ بار در هفته و زمستان ۱۰ روز یک‌بار آبیاری انجام داده و در این مدت و مابین دو آبیاری سطح خاک خشک‌شده باشد. برای حفظ رطوبت گیاه بهتر است در تابستان ۲ بار در هفته و در زمستان ۲ هفته یک‌بار غبار پاشی انجام شود.

توجه داشته باشید، بهترین دما برای این گیاه در زمستان‌ها ۱۰ درجه و در تابستان‌ها همان درجه حرارت طبیعی اتاق بوده و در حرارت‌های بالا و روزهای گرم تابستان غبار پاشی الزامی است. مو چسب برای تغذیه خود در فصل رشد هر ۱۰ روز یک ‌بار به کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی نیاز داشته و بهترین خاک برای آن لیمونی و خاک‌برگ با زهکش مناسب است. برای تکثیر این گیاه باید قلمه آن را در بهار آماده کنید.

 

 

دیدگاه کاربران ارسال نظر