ترفندهای باغبانی
518 بازدیدجمعه 22 فوریه 2019aziziمقالات آموزشی

امروزه ساختمانهایی بلند، هوایی آلوده، شهری شلوغ باعث شده بیش از پیش در فکر داشتن فضایی آرام و زیبا باشیم. فضایی بکر که متعلق به ماست و در آن می توان به دور از شلوغی این شهر پر همهمه آرامشی وصف ناپذیر را تجربه کرد. شاید در ذهن شما داشتن یک باغچه خانگی در حیاط منزل و یا تراس آپارتمان کمی دست نیافتنی به نظر آید، اما با داشتن کمی ذوق شما نیز می توانید باغچه ای کوچک اما زیبا برای خود درست کنید. لازم به یک حیاط بزرگ با باغچه هایی طویل ندارید، حتی میتوانید در یک گلدان بزرگ، یک تایر بلا استفاده و یا جعبه میوه یک باغچه زیبا برای خود درست کنید، و هر روز از دیدن آن حسی نو و شگرف داشته باشید. در مطلب امروز نکاتی مفید برای یک باغبانی دلچسب با شما در میان می گذاریم، در ادامه با ما همراه باشید.

برای گیاهان خود یک سم علیه علف های هرز تهیه کنید

ترفندهای باغبانی

علف های هرز همیشه هم گیاهانی مضر نبوده اند، گاهی وجود آنها داخل باغچه ای که هیچ کاری به آن ندارید، می تواند زیبایی را به آن بازگرداند، اما زمانی که قصد به باغبانی در باغچه حیاط خود را دارید قضیه کمی متفاوت است، این علف های هرز جان خاک را می گیرند، و به گیاهان دیگر اجازه رشد و بهره بری از مزایای خاک را نمیدهند؛ برای این منظور نیاز به یک سم علف هرز خواهید داشت. نیازی نیست از سم های شیمیایی استفاده کنید، دست بکار شوید و با استفاده از یک بطری سرکه سفید با یک فنجان نمک و یک قاشق صابون مایع یک سم علف هرز غیر شیمیایی بسازید و علیه علف های هرز باغچه خود از آن استفاده کنید.

از مواد طبیعی برای باغبانی خود بهره بگیری

پوست تخم مرغ های خود را دور نیاندازید

ترفندهای باغبانی

پوست تخم مرغ های خود را نگه دارید و از آنها برای رشد گیاهان خود بهره بگیرید. جوانه تازه را می توانید در پوست تخم مرغ جای دهید و وقتی ریشه زد و جای خود را باز کرد، آنگاه آن را به خاک درون باغچه منتقل کنید. راه دیگر استفاده از پوست تخم مرغ این است که آنها را پودر کرده و به صورت کود در باغچه استفاده کنید، پوست تخم مرغ برای خاک بسیار مفید بوده و می تواند در رشد گیاهان داخل باغچه نقشی بسیار مهم را ایفا کند.

از صابون در باغبانی بهره بگیرید

ترفندهای باغبانی

آیا شما هم از وجود حشرات ریز داخل باغچه خود ناراحت هستید؟ به جای استفاده از سموم شیمیایی موجود در بازار و صرف هزینه های بالا از صابون استفاده کنید، کمی صابون را در داخل باغچه خود رنده کرده و به واسطه آن حشرات را از باغچه دور کنید.

پوست میوه هایتان را دور نریزید

ترفندهای باغبانی

از پوست میوه هایتان به عنوان کود استفاده کنید، علی الخصوص پست لیمو را رنده کرده و داخل باغچه خود بریزید، این پوست رنده شده به شدت در دفع آفات و پشه ها موثر می باشد، برای دفع آفات، ته قهوه نیز بسیار موثر بوده و به شدت در پر باری خاک باغچه تاثیر خواهد داشت. نکته دیگری که می تواند به عنوان کود به کمک شما بشتابد، استفاده از تفاله های چای است که می نوشید، تفاله های چای را دور نریزید و آنها را به عنوان کود تقدیم به گیاهانتان کنید.

استفاده از وسایلی ساده و در دسترس برای باغبانی

بطری های نوشیدنی را دور نیاندازید

ترفندهای باغبانی

بطری شیر، نوشابه و بطری هایی از این قبیل را دو نیندازید، این بطری ها را می توانید سوراخ سوراخ کنید، و در کنار گیاه خود در زمین فرو ببرید، سر بطری را بیرون نگهدارید و از آن برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید، به این صورت گیاه شما به تدریج آب را از سوراخ های روی بطری دریافت می کند و هیچ  زمان از روز بی آب نخواهد ماند.

از چنگالهای یکبار مصرف استفاده کنید

ترفندهای باغبانی

ظروف یکبار مصرف همیشه هم برای طبیعت مضر نیستند! از چنگالهای یکبار مصرف استفاده کنید و آنها داخل باغچه در خاک فرو ببرید، به این روش پرندگان به باغچه شما هجوم نخواهند آورد.

گلخانه ای ساده برای جوانه خود بسازید

یک بطری در بسته شیر و یا نوشابه را از وسط ببرید و بر روی جوانه خود قرار دهید، به این صورت یک گلخانه کوچک و دستی برای گیاه خود تهیه کرده اید.

ترفندهای باغبانی

برای رطوبت گلدان از پوشک بچه استفاده کنید

ترفندهای باغبانی

چند پوشک بچه را در ته گلدانتان جای بدهید! با این کار رطوبت خاک گیاه همیشه حفظ می شود، و از طرفی برای گلدانهای آویز که چکه آب از آنها زیاد است بسیار مناسب خواهند بود، زیرا باعث کاهش چکه آب بر روی زمین می شود.

دیدگاه کاربران ارسال نظر